menu_01
Úvodní stránka Rebel Bike
O společnosti Rebel Bike
Akce Rebel Bike
Půjčovna Rebel Bike
Jízdní kola, dětské vozíky, tažné tyče, prodej, stavba, servis, repase Rebel Bike
Fotogalerie a videogalerie Rebel Bike (1999 - 2011)
Bazar jizdních kol a komponentů Rebel Bike
Partneři a spolupracovníci Rebel Bike
Internetový obchod Rebel Bike
menu_11
Nadpis anketa
Proč nepoužívám jízdní kolo jako dopravní prostředek?
Celkem hlasovalo: 125778
Anketa paticka Nadpis fotogalerie
poslední vložená fotografie
Zdeněk Dokoupil a Tomáš Kvasnička na elektrokolech Orange Alpine 6e Factory na Singltreku pod Smrkem (podzim 2018)

počet fotografií: 31133

více
Fotogalerie paticka Nadpis anketa
Myslíte si, že je elektrokolo vhodné také na sportovní jízdu?
Celkem hlasovalo: 73398
Ano27504
Ne23709
Nevím22185
Anketa paticka Nadpis odkazy
Postav si svého Singulara!
Singular kalkulačka
vše o Singular Cycles
trvalý odkaz Singular Cycles
Cesky pohar patickaPůjčovna Rebel Bike, obecné informaceNadpis půjčovna
Půjčovna horských a skládacích kol, dětských vozíků, tažných tyčí a cyklosedaček
paticka Nadpis zboží z e-shopu
Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock Drop Zone
Kind Shock Drop Zone R
Kind Shock Super Natural R
Zbozi z e-shopu paticka Nadpis návštěvnost

Top list

Navrcholu.cz


Seo Servis

Navstevnost paticka
space
Detail článku

Terénní elektrokola mění podobu bikování

22.8.2011

poslat e-mailem tisk

V letošním roce se pomalu zabydluje pod sluncem zcela nová kategorie elektrokol pod názvem terénní elektrokola. Jak již samotný název napovídá, tyto ekola nebo přesněji ebike, umožňují jízdu terénem a to i mimo zpěvněné cesty. Aby však jízdu terénem zvládly a mohly se pyšnit označením "terénní", musí splňovat několik důležitých podmínek.

Zdeněk Dokoupil na terénním elektrokole Haibike eQ Xduro

Terénní elektrokola v mnohém připomínají elektrokola sportovní. Těmi jsme se zabývali v článku "Jsou elektrokola vhodná pro sportování?" a nyní v podstatě na tento článek navážeme. Skutečná terénní elektrokola jsou totiž ve svém základu sportovní elektrokola technologicky však vyspělejší a sofistikovanější.

Jak se liší terénní elektrokolo od sportovního?

Na našem trhu je poměrně velké množství elektrokol, které svou podobou připomínají horská kola a výrobce je označuje jako terénní. Ve skutečnosti však používají prvky z městkých elektrokol a tudíž jsou pro jízdu terénem nevhodné. Terénní elektrokolo by mělo mít:

  • nejlépe středový pohon, který se jeví pro jízdu teréném jako nejvhodnější
  • nenarušené těžiště, které usnadňuje jízdu terénem a snižuje riziko defektu
  • několik variant velikostí rámu
  • vyspělé komponenty na které jste zvyklí z běžného horského kola
  • běžná zapletená kola s náboji na rychloupínáky
  • kotoučové brzdy
  • váhu v rozmezí od 19.5 do 21 kg
  • cena nad 50 tis Kč

Po mých letošních zkušenostech se jednoznačně jako nejvhodnější pro jízdu terénem jeví ty elektrokola, která pro asistenci používají středový pohon. Ten se totiž díky své koncepci dokáže maximálně přizpůsobit často náročným podmínkám a maximálně se podřídit potřebám jezdce.

Aleš Linka ve svém článku "20.000 km a 5 let zkušeností s elektropohonem" středový pohon rovněž hodnotí po všech stránkách jako nejlepší a navíc vhodný pro všechny věkové i výkonnostní kategorie. Díky svému umístění ve středu prakticky nijak nenarušuje těžiště kola, což je při jízdě v terénu jedna z podmínek.

Zdeněk Dokoupil na terénním elektrokole Haibike eQ Xduro

Druhou důležitou podmínkou je průběh a způsob asistence. Jízda v terénu je proměnlivá a často se rychlost jezdce blíží k rychlosti chůze. V tomto případě jezdec potřebuje nejvíc podpory a středový pohon ho narozdíl od motorů v nábojích dokáže v potřebné síle poskytnout. 

V praxi to vypadá tak, že čím větší kopec jedete a čím lehčí převod máte zařazený, tím větší silou motor asistuje. Při dobré technice jízdy tak vyjedete kopce v terénu, o kterých byste si na běžném horské kole mohli nechat jen zdát. Troufnu si tvrdit, že vyjedete i to, co nevyjede ani trénovaný sportovec.

Zdeněk Dokoupil na terénním elektrokole pod Slovankou

Zdá se Vám to neuvěřitelné? Podobné to bylo v případě nástupu carvingových lyží. Ty při správném používání umožnily i méně trénovavým jezdcům "vyjet oblouk" v náklonu a čistotě, jakou do té doby dosahovali pouze velmi zdatní lyžaři. A podobné se nyní začíná dít na poli terénní cyklistiky.

Jinak řečeno - aby jste na běžném horském kole zvládli jízdu terénem do kopce, potřebujete být trénovaní a mít velmi dobrou techniku ovládání kola. Na terénním elektrokole vám k tomu bude stačit průměrná technika a s ostatním vám pomůže asistence.

Zdeněk Dokoupil na terénním elektrokole Haibike eQ Xduro pod Slovankou

V současné chvíli na celosvětovém trhu příliš terénní elektrokol není. Společnost KTM Bikes Industrie je jedna z mála, která se této katergorii ebiků věnuje dlouhodobě. Nabízí hned několik modelů a v letoším roce dokonce představila model pro gravity disciplýny.

Druhýn významným hráčem v oblasti terénních elektrokol je společnost Haibike. Ta jako jediná využívá u svých ebiků středový pohon Bosch s pohonnou jednotkou umístěnou obráceně, tedy nad klikami. Tato změna zvyšuje světelnou výšku kola a tedy průchodnost terénem a také daleko více chrání pohonnou jednotku před poškozením.

Letošní premiéra elektrokol se středovým pohonem Bosch byla velmi povedená. Ohromný zájem ze strany zákazníků, především ze západní Evropy způsobil, že na elektrokola se čekalo i několik měsíců. Díky tomu se však tento směr ukázal jako více než vhodný a výrobci pro nadcházející sezónu rozšiřují svojí nabídku o nové modely terénních elektrokol.

Zdeněk Dokoupil na terénním elektrokole Haibíke eQ Xduro pod Slovankou v Jizerských horách

V posledních dnech stále více přemýšlím, jak bude vypadat cyklistika v dalších několika málo letech. Dá se očekávat, že stále více lidí objeví přednosti elektrokol. Jejich vyjížďky se tak stanou radostnějšími, častějšími, delšími a také ubyde automobilů na přeplněných parkovištích.

Padnou tak překážky proč dnes nevyjet - mám málo času, bude brzo tma, jsem po práci unavený a nechce se mi šlapat do kopce, nemám chuť se převlékat do sportovního a jimi podobné.  Zkrátka budoucnost může pro spoustu lidí znamenat častější vyjížďky, více radosti z nich a v neposlední řadě také více ujetých kilometrů.

Mohlo by vás zajímat

Terénní elektrokolo Haibike eQ Xduro v Jizerských horách II.

20.8.2011


(Přečteno: 2499x  |  autor: Z.Dokoupil  |  zdroj: archiv Rebel Bike  |  zpět )

Reklama
Elektrokolo - dopravní prostředek budoucnosti!

 

Novinky Rebel BikeNadpis hledání

Hledani patickaNadpis novinky

Ve spolupráci s časopisem Electric Bike Action CZ a Apache Bicycles jsme otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1.

více ]

Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.

více ]

Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.

více ]

Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

více ]

Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.

více ]

Novinky paticka novinky emailem

zaregistrujte se pro zasílání novinek

rss 2.0
Nadpis RSS
Nadpis ČeMBA
trvalý odkaz ČeMBA
CeMBA paticka

  © 2001 - 2020 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)

Rebelbike.com BBBparts.cz Detskevoziky.com Rohloff.cz Feltbikes.cz Singularbikes.cz Skladacikola.com
Najdete nás na Facebooku